O kyslíkové terapii
Hyperbarická kyslíková terapie je unikátní způsob péče o naše tělo. Inhalace téměř 100% kyslíku ve zvýšeném atmosferickém tlaku 1,4 ATA v hyperbarické kyslíkové komoře urychluje regeneraci, snižuje stres, zlepšuje kvalitu spánku, zbavuje migrény, dodává energii, zlepšuje soustředění, zkracuje rekonvalescenci po zraněních či chirurgických zákrocích a pomáhá v boji s různým onemocněním.
Ačkoliv by se mohlo zdát, že je kyslík všude kolem nás, vzduch obsahuje jen 21% kyslíku- důsledkem smogu, zvýšené koncentrace ozónu nebo ve špatně větraných místnostech se jeho koncentrace ještě snižuje. Nedostatek kyslíku narušuje obnovu buněk a to může vést k únavě, bolestem hlavy, psychické nepohodě i oslabené imunitě. Naše tělo zkrátka kyslík potřebuje.
Duševní zdraví a koncentrace
Únava
Kyslíková terapie v hyperbarické komoře snižuje únavu, dodává energii a zvyšuje koncentraci.
Stres
Stres je způsoben zvýšenou hladinou kortyzolu. Kyslíková terapie úspěšně pomáhá snižovat hladinu tohoto stresového hormonu. Již po první kyslíkové terapii se pacienti cítí odpočatěji a klidněji.
Spánek
Kyslíková terapie prokazatelně zlepšuje kvalitu a délku spánku.
Imunita
Kyslíková terapie v hyperbarické komoře pomáhá nastartovat imunitní systém.
Regenerace
Kyslíková terapie urychluje regeneraci po sportu a zátěži a pomáhá svalům rychleji regenerovat.
Vzhled
Pleť
Kyslíková terapie zbavuje akné, pomáhá s hojením jizev po akné, podporuje tvorbu kolagenu a dodává elasticitu pokožce. Obzvláště efektivní je kyslíková terapie po absolvování plastické operace či aplikaci botulotoxinu.
Vlasy
Kyslíková terapie vyživuje pokožku hlavy a vlasové kořínky, čímž pozitivně ovlivňuje i jejich strukturu a růst. Kyslíková terapie také snižuje jejich vypadávání.
Hubnutí
Během jedné terapie spálíte 400-600 kalorií, což je jako hodina běhu o střední intenzitě. Také pomáhá nastartovat lymfatický systém.
Omlazení
HBOT umožňuje dosáhnout téhož výsledku, jako procedury injekční kosmetologie (například injekční výplně kyselinou hyaluronovou). Pleť se zlepšuje nejen vizuálně, ale i strukturálně.
Léčba
Migréna
Neurologické onemocnění, které se projevuje bolestmi hlavy a nevolností, pravidelné absolvování kyslíkové terapie pomáhá migrénu léčit a snižovat nepříjemnou bolest.
Tinnitus
Nepříjemné hučení a šelest v uších. Kyslíková terapie tyto symptomy odstaňuje již po pár terapiích.
Skleróza
Roztroušená skleróza je autoimunitní onemocnění, které postihuje centrální nervovou soustavu. Kyslíková terapie pomáhá její příznaky zmírnit a zpomalit.
Postcov. syndrom
Postcovidový syndrom, je dlouhodobá zdravotní komplikace po prodělané nemoci COVID-19. HBOT obnovuje poškozenou tkáň a zbavuje zánětů a jiných obtíží.
Andrologický efekt
BALÍČKY A PERMICE
Průběh terapie
Při první kyslíkové terapii je pacient seznámem s účinky HBOT, jsou probrána doporučení na jeho konkrétní zdravotní indikaci. Po obeznámení se všemi kontraindikacemi následuje samotná terapie. Pacient vstupuje do komory bez obuvi, v čistém oděvu s nasazenými kyslíkovými brýlemi. Dovnitř si může vzít telefon, sluchátka, počítač případně něco na čtení. Komora se hermeticky uzavře, nafoukne a natlakuje. To celé trvá cca 10 minut – v průbehu tlakování mohou pacientovi zaléhat uši – stejně jako tomu bývá v letadle. Následuje samotná terapie a inhalace téměř 100% kyslíku. 5 minut před koncem je komora odtlakována. Až po úplném odtlakování je možné komoru otevřít a pacient odchází.
Historie
Historie hyperbarické medicíny sahá až do roku 1917. Za skutečné zakladatele oboru jsou ale považováni Brit Churchill-Davidson a holandský chirurg prof. Boerema, kteří publikovali první práce koncem 50. a počátkem 60. let minulého století. Boerema jako první prováděl náročné kardiochirurgické operace v hyperbarické komoře (transpozice velkých cév, korekce Fallotovy tetralogie), ve svých studiích prokázal, že transport fyzikálně rozpuštěného O2 v plazmě v hyperbarickém prostředí stačí k přežití experimentálně vykrvácených zvířat s téměř nulovou hodnotou hemoglobinu. V hyperbarickém prostředí 0,3 MPa při dýchání čistého kyslíku byla zvířata ponechána s nulovými hodnotami hemoglobinu 15 minut a během této doby nebyly zjištěny patologické změny na EKG a EEG, ani změny v parametrech vnitřního prostředí, konkrétně v acidobazické rovnováze. Po retransfúzi krve zvířata žila dále a nedošlo u nich k symptomům z anoxie. Své zkušenosti profesor Boerema shrnul v publikaci z roku 1960 „Life without Blood“. Tato studie, seznamující s možností udržení života bez hemoglobinu pomocí inhalace hyperbarického kyslíku, se stala základním kamenem moderní historie hyperbarické medicíny.
Kontraindikace
Pacient před podstoupením ošetření podepíše souhlas, že personálu nezamlčel žádnou z kontraindikací, která by znemožňovala podstoupení HBOT. Děti ve věku do 15 let smí podstupovat procedury jen v doprovodu dospělé osoby, která bude přítomna s dítětem uvnitř komory. HBOT se nedopočuje:
FAQ
Jak často by měl pacient HBOT navštěvovat?
To je velmi individuální. Záleží zda pacient přichází s nějakým problémem(tinitus, postcovid. syndrom, problémy se spánkem,…) nebo kvůli regeneraci po sportu, případně urychlení rekonvalescence po zranění či chirurgických zákrocích.
Je HBOT bezpečná?
Hyperbarická kyslíková terapie je při dodržování obecných pravidel a podmínek pro užívání bezpečná.
Jaké nemoci HBOT léčí?
HBOT pozitivně ovlivňuje velkou škálu nemocí, autoimunitní onemocnění, infekční, kardiovaskulární, kožní, neurologická, dětská a mnoho dalších onemocnění. Pokud chcete vědět, zda může HBOT pomoci s vaším problémem, zavolejte nám.
Je při používání hyperbarické komory potřebný lékař nebo odborná zdravotní obsluha?
U hyperbarických komor do celkového tlaku 1,5 ATA není potřebný ani lékař ani odborná zdravotní obsluha. Tyto komory jsou určeny pro domácnosti, wellness centra, kosmetické salony, hotely, sportovní kluby a podobně. Je však nutné, aby prodejce podrobně zaškolil kupujícího, nájemce nebo pacienta, jak přesně s komorami pracovat. Současně musí být přiložený manuál, ve kterém je vše rovněž podrobně znázorněno a vysvětleno. U přenosných komor se zipem 1,3ATA si celý proces od začátku procedury až po její ukončení může ovládat sám zaškolený pacient. Nicméně je pro manipulaci pohodlnější, když vám s procesem někdo další pomůže. U velkých hyperbarických komor, kde se pracuje s vysokým tlakem, je nutné, aby byl u terapie přítomen lékař nebo odborný technik zaškolený na provoz HBOT. Toto je uvedeno i v uživatelské příručce pro velkou lékařskou komoru. Komora musí být certifikována jako zdravotnický prostředek třídy IIB podle EHS 93/42.
Je potřeba mít předpis nebo doporučení od lékaře?
Pro pobyt v hyperbarické komoře do 1,5 ATA není potřebný souhlas nebo přítomnost lékaře . V případě, že se uživatel v komoře při tlakování necítí dobře, může ihned ventilem snížit tlak v komoře a po odtlakování komoru opustit. Pobyt v komoře se doporučuje projednat s lékařem pouze v případě, že trpíte silnou klaustrofobií nebo máte velmi závažné zdravotní problémy, které zvýšení tlaku může zhoršit.
Existují nějaké vedlejší účinky HBOT?
Nejběžnějším vedlejším účinkem je barotrauma uší. Při tlakování komory má pacient podobný pocit, jako při startu letadla a stoupání do letové hladiny. V případě zaléhání uší postupujte jako v letadle – předsuňte spodní čelist dopředu, případně zkuste žvýkat či zívat. Takto dojde k okamžitému uvolnění mírného tlaku v uších. Tyto problémy po dosažení terapeutické hladiny tlaku samovolně a rychle odezní. Vzácným vedlejším účinkem může být toxicita kyslíku, která je způsobena podáním příliš velkého množství kyslíku. Tento stav by při běžné 1-2 hodinové terapii neměl nastat. Běžně se udává, že první příznaky toxicity kyslíku přicházejí po 12-16ti hodinovém vdechování 100% kyslíku. Přestože je HBOT bezpečná procedura, existují kontraindikace, při kterých se terapie nedoporučují (např. těhotenství, silné astma, klaustrofobie apod). Kompletní přehled těchto výjimek naleznete v sekci KONTRAINDIKACE.
Jaký je rozdíl mezi dýcháním kyslíku ze vzduchu a HBOT?
Lidské tělo umí vstřebat pouze 21% kyslíku, který je obsažený v atmosféře. Víceprocentní kyslík bychom proto jednoduše nadechli a zase vydechli. V hyperbarické komoře dokážeme vstřebat téměř 100% kyslíku díky zvýšenému tlaku, který nám pomáhá navázat molekuly kyslíku na hemoglobin. Zmenšené moleky kyslíku tak putují po celém těle tam, kde je zrovna potřebujeme.
Jak probíhá HBOT?
Pacient si nasadí kyslíkové brýle a začne dýchat téměř 100% kyslík. Komora je po vstupu pacienta hermeticky uzavřena, čímž se prostředí komory oddělí od okolního prostředí. Následně dochází k pozvolnému tlakování komory. Při tlakování komory má pacient podobný pocit, jako při startu letadla a stoupání do letové hladiny. Jakmile se tlak ustálí, dojde k vyrovnání tlaku v uších a pocit zalehlých uší odezní. Následně pacient dýchá nosem kyslík a po dobu procedury může číst, poslouchat hudbu případně pracovat na notebooku či telefonu. Na konci terapie dochází k pozvolnému odtlakování komory. Ve chvíli, kdy je tlakování zcela ukončené, může pacient komoru opustit.
Jak by se měli pacienti na pobyt v komoře připravit?
Do komory by měl pacient vstoupit v čistém bavlněném oblečení. Nesmí být pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek a neměl by krátce před vstupem pít ve velké míře nápoje sycené oxidem uhličitým. V komoře nesmí pacienti kouřit, jíst ani pít.
Jaká je doporučená doba komprese (tlakování) a dekomprese hyperbarické komory?
U hyperbarických komor do 1,5 ATA se doporučuje tlakování komory vždy po dobu 8-10 minut. Obecně je doporučeno, že by se proces neměl zkracovat pod 5 minut. Čím pozvolnější je napouštění a vypouštění komory, tím menší jsou problémy s přetlakem v uších. Každý uživatel komory reaguje na vyrovnávání tlaku vlastním způsobem a po první terapii pozná, jak rychle si může komoru tlakovat.
Existují různé typy hyperbarických komor?
V zásadě existují dva typy komor – monobloky určené pro jednu osobu a velké komory tzv. multiplace, které jsou pro více osob a připomínají kabinu menšího letadla. Monobloky, komory pro 1 osobu se vyrábí ve dvou variantách. První variantou jsou měkké nafukovací, které jsou dobře přenosné a jsou používány při maximálním tlaku 1,3 ATA. Druhou variantou jsou pevné, hliníkové komory (kapsle), kde je možné dosáhnout tlaku až 2,0 ATA. Vícenásobné komory jsou navrženy tak, aby pojaly více lidí najednou, kyslík je v nich dodáván přes masku nebo kuklu.
Kdy by pacienti neměli podstupovat HBOT
Máte-li příznaky nachlazení nebo chřipky, horečku, ucpaný nos nebo velmi vysoký tlak. Pokud jste diabetik a před terapií v komoře jste si nevzali inzulin. Máte-li jakékoli obavy nebo úzkost, případně, když trpíte klaustrofobií. V případě nejistoty ohledně těhotenství se pobyt v komoře také nedoporučuje.
Ceník
Permanentka 5 vstupů
Permanentka 10 vstupů
Celkový čas jedné procedury je 60 min. V ceně je zahrnuto seznámení s kyslíkovou terapií, kyslíkové brýle a samotná terapie. Před vstupem do komory je klientovi vysvětlen postup a pravidla procedury.
Maximální tlak: 1.2-1.4 ATA
Hmotnost: 15 kg
Kyslíkový koncentrátor: 10 L
Okna: 4 VELKÁ
Hlučnost: méně než 50 DB
Pronájem: 26 000 Kč / měsíc
Maximální tlak: 1.2- 1.4 ATA
Hmotnost: 13 kg
Kyslíkový koncentrátor: 10 L
Okna: 5 VELKÁ
Hlučnost: méně než 50 DB